Elpattan a réz árfolyama a mélyponttól?
A réz árfolyama már harmadik napja emelkedik, miközben Kínában csökkent a réz behozatala.
A réz legnagyobb feldolgozója, Kína, ma arról számolt be, hogy az áprilisi rézimportja 14%-al csökkent a márciusi hónaphoz képest. E mögött a magasabb készletek állnak, melyek nyomást gyakorolnak a lokális árakra, csökkentve ezzel a drágább behozatali réz iránti keresletet. A kínai vámhivatal (General Administration of Customs) szerint a rézimport áprilisban 304 299 tonnáról 262 676 tonnára csökkent, miközben múlt év áprilisában az import 436 645 tonnát tett ki, tehát nem beszélhetünk szezonális csökkenésről. Eközben a kínai rézfeldolgozás márciusban elérte a rekord 470 000 tonnát leginkább amiatt, hogy néhány, rézfeldolgozással foglalkozó japán társaság kénytelen volt leállítani termelését, így a rézfeldolgozás költségei megemelkedtek. A kínai rézkészletek áprilisban elérték a 650 000 tonnát, mely az ország négyhetes fogyasztásának felel meg. Stephen Biggs, a BNP Paribas elemzője szerint a készletek főként a 2009-es évből származnak, amikor is a réz árfolyama viszonylag alacsony szinteken mozgott, és amint elkezd jelenleg is csökkenni, a piacon megjelennek majd a nem elégséges világpiaci termelésről szóló aggodalmak.
Kína és a világ többi része között ugyanis egy ún. "negatív arbitrázs" létezik, mivel a shanghai tőzsdén a réz lokális árfolyama valamivel alacsonyabb szinten tartózkodik, mint a londoni tőzsdén. Ez a különbség csökken és Pang Juan elemző szerint kína rézimportja májusban kis mértékben ismét emelkedhet.
A réz árfolyama az elmúlt napokban csökkent az erősödő dollár és az USA-ból és Németországból érkező rosszabb makrogazdasági adatok miatt, melyek ezen országok lassabb növekedésére utalnak.
Miközben még nemrégiben arról beszéltek, hogy a réz iránti kereslet meghaladja a kínálatot, egyes elemzők a mostani emelkedést éppen fordítva kommentálják, enyhült a "keresletet meghaladó kínálat" féle aggodalom. A spekulációk arról is szólnak, hogy az alacsonyabb olajár segítheti a világgazdaság élénkülését.
A réz árfolyamát befolyásolhatják majd a kínai inflációról és ipari termelésről szóló adatok, melyek ma éjjel kerülnek nyilvánosságra. Az elemzők az infláció csökkenését jósolják, mégpedig a márciusi 5,4%-ról 5,2%-ra, míg az ipari termelés várhatóan 14,8%-ról 14,6%-ra csökken majd.
A Bloomberg ügynökség által megkérdezett elemzők fele a réz árának emelkedésével, míg mintegy egyharmada annak csökkenésével számol.
A rézkontraktus júniusi árfolyama (HGM1) jelenleg 1,3 százalékos emelkedéssel 4,061 dolláron tartózkodik.
Pavel lechta, Fio banka a.s.